Hindistan Vizesi

Başvuru Merkezi

Nerelerdeyiz

 • Ankara
 • Antalya
 • İzmir
 • İstanbul
 • Gaziantep

Hindistan Vize İşlemleri

Tüm vize işlemleriniz için...

Hindistan Konsolosluk İşlemleri

Ücretsiz telefon desteği:

Online Randevu

Vize Bilgileri

Hindistan Konsolosluk İşlemleri

Hindistan konsolosluk işlemleri, Hindistan ülkesine seyahat edecek olan Türkiye sınırları içerisinde bulunan vatandaşların, ülkeye seyahat etmesinden hemen önce Hindistan vizesini almaları için yetkilendirilmiş kurum ve kuruluşlardır.

 

Hindistan ülkesi, vize muafiyeti hakkını sadece özel pasaporta sahip olan diplomatik pasaport Vatandaşlarının 90 günlük bir süre zarfı içerisinde verilmektedir. Hindistan herkese seyahat edecek olan burada pasaport sahipleri ise, yeşil ve gri pasaport sahiplerinin de Türkiye sınırları içerisinde uzun süreli ikamet izni olan yabancı uyrukluların da Ankara ile İstanbul illerinde görev yapan Hindistan konsolosluklarına Hindistan ülkesi adına başvuru talebinde bulunmaları halinde, gezi tarihinden en az 4 iş günü öncesinden vize başvuruları sonuç almaktadır.

 

Türkiye Vatandaşı olmayan ya da Türkiye sınırları içerisinde bulunan uzun süreli ikamet sahibi olan Yabancıların ise Türkiye sınırları içerisinde ki Hindistan yetkili makamlar ne yapacakları vize işlem başvuruları ise en fazla yedi iş günü içerisinde sonuç bulmaktadır.

 

Hindistan vizesi başvurularında bulunacak olan kişilerin Hindistan Konsolosluğu ile etkileşim de bir şekilde çalışmakta olan seyahat acenteleri ya da görevlendirilmiş arıcılık merkezleri tarafından işlemler gerçekleştirebilmektedir. Hindistan Konsolosluğu, Hindistan adına yapılacak başvuruları belirli bize kategorileri altında başvurulması gereken nitelikte talep etmektedir.

 

Bu kategoriler şunlardır;

 • Hindistan turistik vizesi
 • Hindistan ticari vize
 • Hindistan konferans seyahati için vize
 • Hindistan çalışmak için vize
 • Hindistan transituçuşlar için vize
 • Hindistan öğrenci vizesi
 • Hindistan ülkesinin gazeteci vizesi
 • Hindistan tedavi amaçlı vize
 • Hindistan transit vize
 • Hindistan refakatçi vizesi
 • Pakistan vatandaşları adına Hindistan vizesi
 • Bangladeş vatandaşları için olan Hindistan vizesi birleşik Krallık vatandaşları Hindistan vizesi
 • daha fazlası

 

Hindistan Vize Başvurusu

Hindistan Konsolosluğu, Hindistan vize adına yapılacak olan müracaatı online bir şekilde kabul edebilmektedir. Hindistan’ın yetkili makamları resmî web sitesi üzerinden yapılacak olan Hindistan vize başvuru formunu, online Hindistan vize başvuru formunun İngilizce dili olarak yazılmasını talep etmektedir.

 

Ayrıca tam ve başvuru dosyasını sunacak olan belgeleri destekleyici bir şekilde eksiksiz bir nitelikte doldurulması gerekmektedir. Formu son sayfasında bulunan başvuru sahibinin güncel bir fotoğrafının, taranması ile işlem tamamlana bilmektedir.

 

İşlemin başarı ile sonuç bulmasının akabinde online sistem, vize başvuru sahibine biyometrik parmak izi uygulaması adına randevu tarihi vermektedir. Hindistan’ın yetkili makamlarına randevu günü başvuru süresi esnasında, Hindistan ülkesine gezi amacına uygun bir şekilde uygun yüzde kategorisi hazırlanmıştır. Başvuru dosyası ile online Hindistan vize başvuru formu, ıslak imzalı olacak bir şekilde ve fotoğraflı çıktısı alınmış nüsha olarak birlikte İbraz edilmesi önemle rica olunmaktadır.

 

Hindistan’ın konsolosluk vize bölümü, vize başvuruları için hafta içi pazartesi ve cuma günleri saat 10:00 ve 11:30 arasında teslim almaktadır. Hindistan Konsolosluğu’nun, sunulmuş olan başvuru dosyalarını engelsiz bir şekilde teslim alınmasının akabinde, başvuru sahibi kişilerin Hindistan Konsolosluğu biyometrik veri ibraz bölümünde; biyometrik parmak izlerini ve dijital fotoğraf çekimleri ile birlikte elektronik imzaların da yetkili taraflara ibraz edilmeleri önemli rica olunmaktadır.

 

Hindistan Vize Başvuru İşlemleri

Hindistan ülkesinin vize başvuru işlemleri esnasında ibraz edilecek olan belgelerde farklı takım özellikler aranmaktadır. Hindistan Konsolosluğu, Hindistan vize başvuru sırasında sunulacak olan pasaportun en az on yıldan eski olmaması halinde yapılan müracaatı kabul etmektedir. Pasaport on yıldan eski ise yapılan başvurular yetkiler tarafından kabul edilmemektedir.

 

Bunun yanı sıra Hindistan vize başvuru işlemleri esnasında ise pasaport geçerlilik süresinin, müracaat edilen tarihten itibaren en az 6 olmasına dikkat edilmektedir. Yıpranmış ve deforme olan vize basım işlemleri adına en az iki sayfanın boş bulundurulmaması pasaportlarla yapılacak olan vize başvurularını kabul etmemektedir. Kişinin pasaportunu en az iki sayfasının, pasaport içerisinde bulunan imza ve Vizelerim bulunmuş olan kısımların fotokopileri başvuru dosyası içerisinde yer alması gerekmektedir.

 

Hindistan Konsolosluğuna ve Hindistan yetkili makamlar ile uyumlu bir şekilde çalışmakta olan gezi acenteleri ya da başvuru yapılması adına sunulacak olan evrakların güncel tarihli olması oldukça dikkat edilen konular arasında yer almaktadır. Üç aydan daha eski tarihli sunulacak olan belgeler ile, vize başvurularının yapılmamasına dikkat edilmesi tavsiye olunur. Hindistan vize işlemleri esnasında kullanılacak kişinin bağlı bulunduğu şirkete ait vergi levhası var ise bize başvurusu yapılan yıldan bir önceki yıla ait olan bir vergi beyanını içermesi gerekmektedir.

 

Hindistan Vize İşlemleri

Hindistan vize işlemleri için kişinin bağlı bulunmuş olduğu şirkete ait vergi levhasını beyan içildikten daha sonra, vergi levhasını fotokopisinin ayrıca güncel şirket evrakları olarak imza sirküleri, ticari sicil gazetesi ve faaliyet belgesi yetkili makamlara ibraz edilmesi yeterli bulunacaktır. Hindistan yetkili makamlarına Hindistan seyahat masraflarını karşılayacağını garanti eden bir miktarın en az 2.500TRY bakiyeli ve güncel tarihli bir banka hesap dökümünün ibraz edilmesi şarttır.

 

Bu belge içerisinde banka yetkilisi tarafından damgalanmış ve imzalanmış olması oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Hindistan konsolosluğunun vize müracaatları adına değerlendirme sürecini etkileyecek önemli bir faktör ise, Hindistan vize başvuru formunun İngilizce olarak eksiksiz doldurulmuş olması ve cevaplanmamış olacak olan sorunun bırakılmamış olması talep edilmektedir. Hindistan vize başvuru yapacak olan kişi, başvuru formunu eksiksiz ve gerçeği uygun bir nitelikte doldurarak bize başvuru evraklarında beyan edilen belgelerin desteklenmesi oldukça büyük bir önem arz etmektedir.

 

Evraklar ve vize başvuru formunda ibraz edilecek olan çelişkili, tutarsız ya da hatalı aykırı bilgiler, başvurunun olumsuz bir şekilde sonuç alma riskini barındırmaktadır. Hindistan başvuru formunun belirtilen bir nitelikte fotoğrafın yapıştırılması ve diğer Fotoğraflardaki forma iliştirilmiş ise oldukça önemlidir. Hindistan Konsolosluğu, Hindistan vize müracaatları sırasında sunulacak olan fotoğrafın bir takım özelliklere sahip olmasını beyan etmektedir.

 

Özellikle Biyometrik fotoğrafın kişinin güncel halini temsil etmesi, istenen nitelikleri taşıması ve 6 aydan yeni olması bunun beraberinde de arka fonu beyaz olmasını talep etmektedir. Fotoğrafı çekilecek olan kişi gözlük, Şapka, dini inançları doğrultusunda başörtü ve benzeri aksesuarlarla yüzünü kapanmasına izin vermemelidir.

 

Dini gerekçelerle istinaden yapılacak ancak bu durumdada gözlerin önü kapalı olmaması gerektini Kişinin aklında bulundurması gerekmektedir. Hindistan yetkili başvuru merkezleri ya da konsoloslukları, Hindistan vize adına yapılacak işlem başvurusunda bulunacak kişinin yerleşim yeri ve detaylı bilgilerini belirten güncel tarihli ikametgah belgesi istemektedir.

 

Ayrıca kişinin adına kayıtlı elektrik, su ya da doğalgaz faturasını ibrazında talep etmektedir. Kişinin nüfus cüzdanın ön ve arka yüzünü de fotokopisi çekilerek ikamet kah belgesi ile sunulması oldukça önemli bir belgedir. Konsolosluk tarafından oldukça dikkatli bir şekilde incelenecek diğer bir önemli konu ise; Hindistan yetkili makamlara hitaben yazılacak olan Hindistan’ı kişinin neden seyahat gerçekleştirmek istediğini ve seyahat planının detaylı açıklamaları içeren bir vize talep dilekçesi talep etmektedir.

 

Ayrıca Hindistan konsolosluğuna hitap edecek olan dilekçe içerisinde, kişinin bağlı bulunmuş olduğu kurumun ya da şirketin yetkilisinin ıslak imzası ve damgasını taşıması gerekmektedir. Hindistan Konsolosluğu ve Hindistan Türkiye ülkesinin dış temsilcileri 2020 yılında kapalı olmuş olduğu tarihleri: 1 Ocak Noel ve yılbaşı tatili, 21 Şubat mara tatili, 2 Nisan nam ravami Ve 25 Aralık Noel günleridir. Buna benzer bir çok resmî tatil günleri bulunmaktadır ve kişi gözünde bulundurması gerekmektedir.

Hindistan Konsolosluğu S.S.S

Hindistan Konsolosluğu görev bölgeleri?

Destanın ülkemizdeki resmi dış temsilcilikleri Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu ile Hindistan Ankara Büyükelçiliği’ dir. Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu’nun Bölgesi’ndeki iller İstanbul ve çevresi ile birlikte Tekirdağ, Çanakkale , Edirne, Aydın, Kırklareli, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Muğla ve Yalova’ dır. İstanbul Başkonsolosluğu’nun görev bölgesi dışında kalan tüm iller Ankara Büyükelçiliği’nin görev bölgesindedir.

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu adres ve telefon numarası?

Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu, İstanbul Elmadağ Cumhuriyet Caddesi’ ndeki dairesinde hizmet vermektedir. Hindistan İstanbul Başkonsolosluğu telefon numarası: (0212) 296 21 31. İstanbul hindistan Başkonsolosluğu elektronik posta adresi: info@cgiistanbul.org

Bu web Sitesi’nin Konsolosluk veya herhangi bir resmi kurumla bağlantısı bulunmamaktadır. Firmamız Danışmanlık hizmeti vermektedir. Bu web sitesi bilgilendirme amacıyla iyi niyetle hazırlanmıştır. Bu web sitesinde yer alan her türlü bilgi genel nitelikte olup, doğruluğu, eksiksiz olması, güvenilirliği, yeterliliği ve güncelliği hiçbir surette garanti ve taahhüt edilmemektedir.

Online Randevu Formu